LICZNIKI

Możliwości

– wymiana kompletnego zestawu wskaźników wraz z przeprogramowaniem immobilisera, danych auta, ustawieniem przebiegu oraz douczeniem kluczy w przypadku samochodów z wbudowanym immobiliserem w liczniku

– wymiana samego wkładu licznika (płyta główna) w przypadku uszkodzenia wraz z przeprogramowaniem

– naprawa zestawu wskaźników

– adaptacje z innych modeli np. z wersji z komputerem pokładowym lub z wersji sportowych

– modyfikacje zestawu wskaźników (np. na wersje sportowe)

– przeróbki: anglik<->europa, diesel<->benzyna, bez FIS->FIS,

– przeróbki oprogramowania sterującego zestawem wskaźników np. aktywacje funkcji


Zestaw wskaźników

Potocznie nazywany licznikiem. Aktualnie liczniki samochodowe nadzorują wiele parametrów pojazdu. W zależności od wyposażenia samochodu oprócz podstawowych danych podają wiele informacji dodatkowych np. mają możliwość diagnozy, informują o przeglądach serwisowych, podają informacje dotyczące pracy silnika czy też informują o podstawowych usterkach wykrytych elektronicznie.

Za wszystkie funkcje licznika jest odpowiedzialny mikrokontroler, główny układ licznika. Jest to układ, w którym zapisany jest kod programu i wpsółpracuje on z resztą układów na płycie licznika i jego elementami wykonawczymi. Układy te to pamięci danych, w których przechowywane są np. dane związane z pojazdem takie jak numer nadwozia, przebieg, dane immobilisera, ilość zapisanych kluczy i wiele innych w zależności od rodzaju i wyposażenia pojazdu. Elementy wykonawcze danego układu to np. silniczki wskazówek, brzęczyk itp.


Usterki

Główne usterki w licznikach to problemy z wyświetlaczami, pojawiąją się martwe piksele lub zanikają powoli przez co stają się co raz mniej czytelne. Uszkodzeniu ulegają również silniczki wskazówek, podświetlenie tarcz lub złącza wtyków na płycie licznika. Na skutek złego napięcia uszkodzeniu może ulec również sama pamięć.


Ustawienie przebiegu licznika

W przypadku trwałego uszkodzenia licznika i nieopłacalnej naprawy, lub wymiany licznika w celach modyfikacji optycznej lub doposażenia elektronicznego wymagane jest ustawienie przebiegu. Każdy licznik ma zapisany przebieg pojazdu, po przełożeniu go do innego samochodu stan licznika należy skorygować do danego auta i jego pozostałych sterowników, w których jest zapisany.

Komentarze są wyłączone.