IMMOBILISER

Immobiliser

Elektroniczny system zabezpieczający samochód przed uruchomieniem. Działa na zasadzie odcięcia zapłonu, paliwa lub elektroniki. W przypadku uruchomienia silnika nieprzyuczonym do danego samochodu kluczem, kartą lub też innym niepowołanym narzędziem, nie dojdzie do uruchomienia pojazdu.

Z technicznego punktu widzenia klucz lub karta pojazdu posiada tak zwaną „pestkę” zakodowaną wcześniej pod dany pojazd. Pestka ta wysyła sygnał do immobilisera, czyli do urządzenia sterującego zezwoleniem odpalenia pojazdu. Jeżeli sygnał jest prawidłowy sterownik zezwala na start. Lokalizacja immobilisera w zależności od marki pojazdu jest w wielu miejscach, np. w zestawie wskaźników, module centralnej elektryki, sterowniku silnika itd. Oznacza to, że po wymianie danego sterownika lub modułu należy go na nowo przyuczyć (zaadaptować) do danego pojazdu. Zarówno w przypadku gdy część jest nowa jak i używana wcześniej zaadoptowana w innym samochodzie.


Wyłączenie immobilisera (IMMO OFF)

Funkcję immobilisera można wyłączyć. Modyfikację tą stosuje się w przypadku przygotowania pojazdu do sportów motorowych, przekładce sterowników i modułów z immobiliserem do samochodów, które tego systemu nie posiadają oraz ostatecznie gdy samochód ma problemy z systemem immo np. uszkodzenie immobilisera. Nie we wszystkich pojazdach jest możliwość całkowitego wyłączenia immobilisera.

Komentarze są wyłączone.