FILTR DPF / FAP / ADBLUE SCR

Układ oczyszczania spalin w silnikach o zapłonie samoczynnym, który podczas specjalnie określonych procedur pozwala na ograniczenie emisji cząstek stałych. Cząstki stałe są wynikiem niecałkowitego spalania oleju napędowego i składają się z węglowodorów i węgla.

Filtr spełnia swoje zadanie bardzo dobrze w eksploatacji poza miejskiej, najlepiej na autostradach. Użytkowany w cyklu miejskim może stanowić pewien problem, zwłaszcza na krótkich dystansach. Głównym problemem jest zbyt szybkie zapychanie się filtra. Niezbędna jest wtedy wymuszona regeneracja lub całkowite usunięcie go.

Objawy uszkodzonego lub zapchanego filtra to wzrost poziomu oleju, utrata mocy, wzrost spalania, migające kontrolki na zestawie wskaźników lub gdy przeprowadzenie regeneracji jest już bezskuteczne.

 


 

Filtr cząstek stałych DPF (diesel particulate filter) / FAP (filtre a particules)

Filtr cząstek stałych to nowoczesny filtr montowany w układach wydechowych silników diesla. Spełnia on co raz większe wymagania współczesnej ochrony środowiska, normy EURO 4 i EURO 5. Oczyszcza on gazy spalinowe z cząstek sadzy, dzięki temu pozwoliło to również wyeliminować czarny dym z wydechu, współczesne diesle z filtrem cząstek stałych nawet przy maksymalnym obciążeniu puszczają nieznaczną czarną chmurkę. Z filtrem wiąże się tez kilka problemów. Pierwszym z nich to problem zapychania się filtra, sadza gromadząca się w filtrze zmniejsza przepływ spalin, wiąże się to z utratą mocy i większym spalaniem oleju napędowego. Problem ten pojawia się najczęściej w samochodach, które jeżdżą na krótkich dystansach i są bardzo mało lub delikatnie eksploatowane.

W przypadku kiedy zaczynają się problemy z filtrem cząstek stałych jest możliwość komputerowej regeneracji filtra lub całkowite usunięcie go. Poprawne usunięcie filtra to usunięcie elektroniczne oraz mechaniczne. Elektronicznie filtr usuwa się modyfikując odpowiednio program sterujący silnikiem, dzięki temu samochód zachowuje się tak jak fabrycznie nie wyposażony w DPF/FAP. Powoduje to brak aktywnych regeneracji, migających kontrolek na zestawie wskaźników a w konsekwencji unieruchomienie samochodu. Usunięcie mechaniczne to wycięcie go lub demontaż całości układu na którym znajduje się filtr i budowę od nowa tego odcinka układu wydechowego.

 


 

Występują dwa systemy filtrów cząstek stałych:

– system suchy, system filtracji bez dodatków stosowany w większości samochodów

– system mokry, system filtracji z dodatkiem do oleju napędowego

W przypadku systemów suchych regeneracja polega na zmianie procesu wtrysku w celu zwiększenia temperatury spalin. Monolit w filtrze jest pokryty warstwą katalityczną zastępując katalizator dostarczany z paliwem.

W systemie mokrym do paliwa dodawany jest co jakiś czas dodatek katalityczny zmniejszający temperaturę filtra podczas regeneracji. Płyn ten jest umieszczony w osobnym zbiorniku w aucie i wystarczy na okres eksploatacji samochodu od 100 000 do ponad 200 000 km. Sam filtr nie ma warstw katalitycznych z platyny oraz tlenków metali.

Układy wydechowe w filtrem cząstek stałych wyposażone są dodatkowo w czujniki m.in. temperatury spalin przed filtrem i za filtrem oraz czujnik różnicy ciśnienia. Na podstawie danych z czujników (temperatury, różnica ciśnienia, masa zasysanego powietrza do silnika) sterownik silnika jest w stanie obliczyć stopień zapełnienia filtra i na tej podstawie oraz na podstawie danych z czujników przeprowadza regenerację.

 


 

Rodzaje regeneracji filtrów:

-regeneracja pasywna; polegająca na samoistnym wypalaniu się cząstek stałych na skutek podniesienia się temperatury spalin bez specjalnych procedur, jest to możliwe podczas dużego obciążenia silnika np. podczas jazdy na autostradzie przez dłuższy czas

-regeneracja aktywna; polegająca na celowym zwiększeniu temperatury spalin dzięki powtrysku w suwie wylotu, opóźnienie wtrysku oleju napędowego

-regeneracja wymuszona; jest to rozwiązane ostateczne, wynika np. z wielokrotnie przerwanych regeneracji aktywnych i pozwala zregenerować filtr z pomocą specjalnej wymuszonej komputerowo procedury i tylko w ściśle określonych warunkach jak np. zatkanie filtra nie większe niż 60% w zalezności od pojemności filtrów

Jeżeli regeneracja wymuszona jest niemożliwa pozostaje wymiana filtra na nowy lub całkowite usunięcie go. Przy modyfikacjach mechanicznych zwiększających moc usunięcie filtra to stały proces, przy modyfikacji jedynie elektroniki czyli sam chip tuning usunięcie filtra nie jest konieczne. Usunięcie go jednak zwiększa przepływ spalin i powoduje że po modyfikacji oprogramowania silnik bez filtra cząstek stałych wygeneruje większą moc i moment obrotowy.

 


 

SCR Adblue / SDPF

SCR (Selektywna Redukcja Katalityczna) jest to system oczyszczania spalin przeznaczony do redukcji tlenków azotów w emitowanych spalinach. Jest on złożony z układu czujników i aparatury sterującej katalizatorem spalin w układzie wydechowym pojazdu. System montowany w samochodach od 2012 roku.

Zasada działania polega na uzdatnianiu spalin w układzie wydechowym silnika. Odbywa się to poza silnikiem bez bezpośredniego wpływu na osiągi pojazdu dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większej sprawności i niższego zużycia paliwa.

Oczyszczanie spalin odbywa się przez wtrysk do katalizatora SCR specjalnego roztworu składającego się z mocznika i wody destylowanej, roztwór nazywany AdBlue. Pod wpływem wysokiej temperatury w układzie wydechowym mocznik zmienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Po czym w katalizatorze następuje reakcja amoniaku z tlenkami azotu w wyniku czego zostają one zmienione w lotny azot i parę wodną. Pozostałości amoniaku, które nie zareagowały z tlenkami azotu również zostają zmienione na lotny azot i parę wodną.

System SCR informuje o konieczności uzupełnienia środka AdBlue w zbiorniku oraz o przekroczeniu zawartości szkodliwych substancji w spalinach.

 

 

Komentarze są wyłączone.